Turnaj
Pravidla turnaje:
1. Boj o mosty
- Pětičlenné týmy proti sobě bojují v omezeném prostoru.
- Prostor je viditelně vyznačen na zemi, široký cca 2.5 m, dlouhý cca 6 m. Na každém konci "mostu" se nalézá klenot.
- Vítězí ten tým, který buď vyřadí všechny soupeře, nebo srazí klenot nepřátelskému týmu. Boj probíhá vždy na dvě vítězná kola.
- Každý tým může mít pouze jednu tyčovou zbraň, tj. nad 150cm.
- Bojovník je vyřazen, utrží-li platný zásah, nebo se dotkne jakoukoliv částí těla prostoru mimo "most", přešlápne, je vytlačen, opře-li se kopím.
- Zásahové plochy jsou celé ruce (bez rukavic), po lýtka (včetně). O zásahu rozhoduje především sám zasažený a je kontrolován rozhodčím. Bojovník, dostane-li platný zásah, sám ukončuje svůj boj. Jinými slovy nečeká, jestli to uvidí rozhodčí, či nikoliv.
- Vyřazený bojovník neprodleně opustí vyhrazenou plochu pro boj nejkratší možnou cestou nebo dozadu a dále se aktivně neúčastní boje. Nezavazí, neprotlačuje, nestává se překážkou.
- Pokud zasažený dále aktivně bojuje (šermuje, protlačuje, vytváří překážku), dostane od rozhodčích napomenutí (barevná šerpa na ruku).
Pokud je v jednom kole označeno více 2 a více členů jednoho týmů, automaticky tento tým ztrácí kolo a to i v případě, že srazil klenot první.
- Dostane-li bojovník druhé napomenutí, je vyřazen a jeho tým do konce turnaje bojuje bez možnosti náhrady.
- V ideálním případě rozhodují 4 rozhodčí: dva postranní, vybavení dlouhými dřevěnými tyčemi a dva koncoví s šátkem či vlajkou.
- Postranní rozhodčí rozhodují o vyšlápnutí bojovníků z mostu, případně kontrolují, zda bojovníci uznávají zásahy a neprodleně to řeší. Po každém kole též udělují napomenutí a přivazují šerpy.
- Koncoví rozhodčí sledují především klenot. Je-li sražen, vztyčí vlajku a kontrolují, který tým první dosáhl vítězství v daném kole. (V ideálním případě může mít i píšťalku, trubku).
- hlavní pořadatel – má tabulku, vyhlašuje výherce a dvojice, které se mají připravit, sleduje vždy hlavní rozhodčí a reaguje na jejich pokyny, baví diváky.
- hlavní rozhodčí – jeden pro každou disciplínu, nahlašují hlavnímu pořadateli vítěze a mají hlavní slovo při rozhodování v turnaji.
- postranní rozhodčí – slouží pro kontrolu a poradu hlavním rozhodčím (v případě nedostatku lidí mohou být též pouze dva, jeden na každou disciplínu), také kontrolují připravenost výstroje a zajišťují bezpečnost diváků.
2. Boj o Klenoty
- Minimální výstroj:
- prošívanice
- přilba
- rukavice plátové, nebo silné kožené, popřípadě velmi dobře vycpané plátěné (též možno kroužky s polstrováním)
- ochrana nohou, minimálně prošívané nohavice
- ochrana krku
- Pravidla:
- Povolené zbraně: dlouhý meč, meč a štít, sekera do délky 150 cm, libovolná kombinace jednoručních zbraní. Palcáty, těžké sekery a tyčové zbraně nejsou povoleny.
- Každý jednotlivý souboj je veden
na tři vítězné zásahy. Zásahem se rozumí sražení klenotu.
- K sražení klenotu je možno použít kteroukoliv část zbraně, nebo štítu. Nelze použít ruce.
- Nezásahové plochy jsou prsty a dlaně, kotníky a chodidla, rozkrok.
- Všechny seky jsou vedeny přiměřenou silou, přílišná brutalita může být důvodem udělení napomenutí.
- Při ztrátě zbraně je souboj přerušen. Je uděleno napomenutí a jeden vítězný bod soupeři.
- Důvodem napomenutí může být též přílišná pasivita, soustavné vykračování z ohraničené plochy pro boj, nesportovní chování, záměrné útočení na nezásahové plochy, obličej, či bodání, argumentace s rozhodčími.
- Rovněž je zakázáno kopat a dávat údery pěstí.
- Při udělení druhého napomenutí dochází k diskvalifikaci účastníka z celého turnaje.
- Je zakázáno do souboje brát poboční zbraň (dýku atd.)
- Je zakázáno být pod vlivem omamných látek, alkoholu atd.
- Hodnocení souboje:
- Vítězný bod je udělen, pokud dojde k čistému zásahu přiměřenou silou do zásahové plochy - klenotu natolik, že klenot spadne.
- Za sousek není udělen žádný vítězný bod ani jedné straně, není tak možné se "prosousekovat" k vítězství.
- Rozhodčí o vítězi střetu rozhoduje podle množství udělených zásahů, také podle stylu šermu, použitých technik, čistoty boje a celkového dojmu a výkonu šermujícího.
- Hlavní rozhodčí vždy účastníkům vysvětlí své rozhodnutí, poskytne slovní komentář.